Evde Fizyoterapist Hizmeti

Evde Fizyoterapist Hizmeti

Uzman ve kliniklerin koymuş olduğu tanıya göre hastalar için uygun bir şekilde  fizyoterapi ve rehabilitasyon tedavi programlarını uygulanmakta olan kişilere fizyoterapist denmektedir. Evde fizyoterapist hizmeti, hareket bozukluğuna yol açan bir kaza sonrasında ya da yaşlılık durumunda hareket zorluluğuna neden olan durumlardan dolayı yaşamış olduğunuz hareket sıkıntılarınızı aşmanıza yardımcı olacak şekilde hazırlanmış olan hizmettir.

Fizyoterapist Sorumlulukları

İnsanlar genellikle fizyoterapist ile fizik tedavi uzmanını karıştırırlar. Ancak fizyoterapistlerin hastaya tanı koyma gibi bir sorumluluğu yoktur. Fizyoterapistler, tanı konulmuş olan hastaya belirli hareketleri yaptırmakla ve hastayı günden güne takip etmekle görevlidirler. Fizyoterapist sorumlulukları; doktor ve hemşire gibi profesyoneller ile birlikte çalışmak, fiziksel hareketlerin yapımı sırasında hastalara yardımcı olmak, hastalara düzenli aralıklarla seanslar ayarlamak, travma hastalarına yeniden yürümeyi öğretmek, mesleğin son gelişmeler ile ilgili bilgi sahibi olmak, tedavinin daha fazla işe yaraması için hastaları motive etmek ve tedavi süreci raporlaması yapmaktır. fizyoterapist olmak isteyen kişiler üniversitelerde bulunmakta olan fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümünden mezun olmalı ve gerekli işlemleri tamamlamalıdırlar. Ayrıca bir de fizyoterapist, yukarıda bahsetmiş olduğumuz sorumlulukları bilmeli ve bu sorumluluklara uygun olarak hareket etmelidir.

Fizyoterapistlerden Beklenen Nitelikler

fizyoterapistlerin sorumlulukları bulunduğu gibi sahip olması gereken bazı nitelikleri de bulunmaktadır. Hastanelerde, spor kulüplerinde ve bunun gibi çeşitli yerlerde aranmakta olan fizyoterapistlerden beklenen özellikler; iletişim ve empati yönünün güçlü olması, anatomi ve fizyoloji bilgisine sahip olmak, ısı paketi buz paketi egzersiz ekipmanı ultrason ve elektroterapi gibi aletleri kullanmayı bilmek, farklı kişilik tiplerine sahip olan insanları yönlendirmeyi bilmek, hasta mahremiyeti ve bunun gibi etik değerlere önem vermek, sabırlı olmak, sorumluluk sahibi olmak ve güler yüzlü olmaktır.